Blog > Komentarze do wpisu
Wszystko, czego potrzebujesz na pierwszy semestr...

... weterynarii w Lublinie.

W związku z tym, że skrzynkę pocztową zalewają Rudej powiadomienia o kolejnej nowej prywatnej wiadomości z forum.biolog.pl, Ruda postanowiła odpowiedzieć na zadawane jej pytania tutaj. Dlaczego? Wszystkie pytania się powtarzają i dotyczą oczywiście kwestii związanych ze studiowaniem weterynarii w Lublinie.

Zaczniemy od tego, czego potrzeba na pierwszy semestr potem ewentualnie zajmiemy się innymi kwestiami albo i nie :). Pominęłam przedmioty, które prowadzone były bez podręczników lub gdy prowadzący nie sugerował żadnego (wtedy tylko przed referatami i egzaminem siedziało się w czytelni, tak było np. z Ochroną Środowiska)

Jeśli będziecie kupować książki od starszych roczników to róbcie to z głową. Niektórzy usiłują wcisnąć pierwszakom książki z biblioteki (sprawdźcie czy nie ma kodów kreskowych na pierwszych kilku stronach/okładce i pieczątek).

Biologia:

 1. Dobrowolski, Klimaszewski, Szelęgiewicz – Zoologia (wielgachna cegła, warto sobie wypożyczyć)

Biologia komórki:

 1. Alberts – Podstawy biologii komórki
 2. Kilarski – Strukturalne podstawy biologii komórki

 

Chemia:

Po chemię odsyłam tu: http://www.biochfiz.up.lublin.pl/bioch/index.php?id=book + podręczniki z LO. 

Przedmioty, które wykładane są przez dwa semestry:

Anatomia:  

 1. Popesko – Atlas anatomii topograficznej zwierząt domowych/Koenig&Liebich Atlas anatomii zwierząt domowych (mnie Popesko nie przekonywał w ogóle, z ‘Niemcem’ dogaduję się dużo lepiej. Popesko jest dostępny w bibliotece, nie mam bladego pojęcia czy uczelnia zakupiła jakiegoś Koeniga. Warto jakiś atlas sobie pozyskać – nie ważne czy wersję elektroniczną czy papierową.)
 2. Lutnicki – Zarys osteologii zwierząt domowych (Książka, z której zdaje się pierwsze kolokwium. O ile pamiętam to książka liczyła ponad sto stron, a zaliczenie odbyło się w okolicy 25 listopada. )
 3. Marian Chomiak, Stanisław Flieger, Mieczysław Lewandowski - Układ nerwowy obwodowy zwierząt domowych  (warto sobie wypożyczyć)
 4. Kałużniacki J., Milart Z. – Mięśnie i połączenia kości konia (podręcznik wiodący z miologii i artrologii – przyda się też w drugim semestrze; przed sesją zimową czeka was zaliczenie z kończyny piersiowej)
 5. Kałużniacki J., Wilkus E. – Układ naczyniowy krwionośny konia i psa (w życiu nie zajrzałam do tej książki, nie wiem czy warto ją wypożyczyć)
 6. Krysiak – Anatomia zwierząt, tom I (bardzo fajnie się czyta, przydaje się przy splanchnologii, jako uzupełnienie ww.)

Histologia i Embriologia:

 1. Wykłady z embriologii (warto chodzić i pilnie notować, wtedy nie trzeba zaglądać do żadnej książki + jeśli jest się na liście obecności to dostaje się dodatkowy termin egzaminu z embriologii tzw. Termin zerowy. Jeśli zaliczy się „zerówkę” to ma się łatwiej w czerwcu i zdaje się tylko egzamin z histologii, który obiektywnie rzecz ujmując jest najtrudniejszym egzaminem w sesji letniej)
 2. Kuryszko, Zarzycki – Histologia zwierząt (Był moim podstawowym źródłem histologicznym)
 3. Wawrzyniak – Ćwiczenia z histologii/Przewodni do ćwiczeń z histologii (nie pamiętam, jak nazywał się ten skrypt. Mnie się z niego źle uczyło, uważam też, że jest tam dużo za mało informacji.)
 4. Sawicki – Histologia (Podręcznik dla studentów medycyny, traktowałam go jako uzupełnienie i poszerzenie wiedzy. )
 5. Jakikolwiek atlas histologiczny lub zdjęcia preparatów (trzeba się opatrzeć ze szkiełkami, żeby zdawać kolokwia w pierwszych/drugich terminach, kolejny czyli trzeci to już audiencja u prowadzącego – jednego z trzech. Rada na przyszłość, jeśli przypadnie wam w zaszczycie pójście do pani profesor to nie idźcie na pałę)

 

CO POZA KSIĄŻKAMI?

Jak możecie się domyślać, sporą część czasu będziecie spędzać w Sali prosektoryjnej, dlatego też musicie zaopatrzyć się w:

 1. Rękawiczki jednorazowe (najlepiej kupić sobie od razu paczkę stu sztuk, w zależności od waszych preferencji lateksowe, winylowe, nitrylowe – białe lub niebieskie. Pełna dowolność. Byle by wam było wygodnie)
 2. Trzonek do skalpela numer 4
 3. Skalpel (czyli nożyk, to można kupić nawet w kiosku naprzeciwko wydziału, ale panowie się cenią – nożyk zdaje się 1zł, rozsądniej jest tuż po rozpoczęciu roku skrzyknąć się jakąś grupką/stołem i kupić całe opakowanie nożyków)
 4. Biały fartuch (a najlepiej dwa. Jeden do prosektorium, a drugi na salony :) to jest na chemię, histologię i całą resztę przedmiotów, na  które bez fartucha nie wpuszczają lub wpuszczają bardzo niechętnie)

 

środa, 18 lipca 2012, raggafaya

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/07/20 12:03:33
to ja skorzystam: sprzedam albertsa dwa tomy b ładne w lublinie!
-
2012/07/23 20:37:45
Dzięki za info, przydatne:)!
casix a za ile ew. ten Alberts ;>?
-
2012/07/24 03:51:42
eee nie wiem, muszę ogarnąć, tak paczę na allegro i żeby być konkurencyjna to 90zł dwa tomy? b ładne :D
-
raggafaya
2012/07/29 14:57:22
Casix, ma same ładne książki!

-
Gość: Magda, *.dynamic.chello.pl
2014/05/13 16:50:32
Czy wiecie coś o przychodzeniu na wykłady z psem? Podobno w Warszawie jest to nawet mile widziane
-
Gość: Kasia, *.messagelabs.net
2014/10/06 10:40:07
Poszukuję pilnej pomocy/korepetycji w opanowaniu materiału z I roku studiów WETERYNARII
na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie.
Przedmiot: ANATOMIA ZWIERZĄT
tel 513 772 885
-
2015/09/14 12:28:41
Oprócz książek to ja jeszcze mam tone audiobooków plus biore Korepetycje z chemii i biologii bo boję się, że nie wyrobie z materiałem. Na uczelni UMCS Lublin na weterynari jest przysłowiowy "masakrator" więc online korki w Preply dużo mi dały preply.com/pl/lublin/korepetycje-z-chemia
Do @Kasia co do korków anatomii zwierząt to poszukaj własnie sobie na tej stronie tam masz do wyboru do koloru.
-
Gość: Tomisław, *.static.ip.netia.com.pl
2015/10/21 23:15:04
Ja osobiście korzystałem z pomocy korepetytora online z tej stronki: korepetycje-biologia.pl Obecnie studiuję wymarzoną weterynarię - polecam gorąco! pozdrawiam
-
2017/12/20 19:36:23
eporady Ćwiczenia na brzuch powinny zakładać angażowanie wszystkich mięśni. Dopiero wtedy trening będzie pełen a najbardziej aktywny. Aby stworzyć idealny brzuch, należy skupić się przede wszystkim na mięśniach prostych, które będą kluczowym składnikiem naszego monumentu.
Tutaj zawartość trzeciej szpaltyNajlepsze Blogi